4 listopada 2019

Siostra Konstantyna – Krystyna Szewczyk urodziła się 25 lipca 1939 r. w miejscowości Opiesin koło Zduńskiej Woli, z rodziców Bronisława i Józefy z domu Wojcieszczak. Sakrament chrztu przyjęła 29 lipca 1939 r. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, sakrament bierzmowania – w 1951 r. z rąk ks. bp. Franciszka Korszyńskiego (przyjęła imię Teresa). Zmarła 29 października 2019 r. w Gdańsku w 80. roku życia i 54. powołania zakonnego.

Krystyna miała siostrę Halinę i brata Ryszarda. Z jej rodziny pochodzą księża: Jan i Jerzy Salamon. Siostry Wspólnej Pracy poznała bardzo wcześnie: tuż po zakończeniu działań wojennych w 1945 uczęszczała już do przedszkola sióstr w Stęszycach (przełożoną była s. Maria Zielińska, wychowawczynią – s. Bernadeta Sobierajska), w latach 1946-1954 do szkoły podstawowej w Zduńskiej Woli. Ukończyła 8 klasę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. Z powodu złych warunków materialnych zrezygnowała z dalszej nauki. W 1956 r. podjęła pracę jako prządka w Zduńskowolskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego, gdzie pracowała do 15 października 1964 roku. Na własną prośbę zwolniła się z pracy i wyjechała do Łowicza, gdzie pomagała w sklepie z dewocjonaliami, który prowadziły siostry Wspólnej Pracy. Do Zgromadzenia Krystyna wstąpiła 29 lipca 1965 r. tak motywując swoją decyzję: „pragnę całym sercem służyć Bogu i Jego Najświętszej Matce”. Wychowawczynią postulatu była s. Anna Mielcarek.

Nowicjat rozpoczęła 13 maja 1966 r. we Włocławku przy ul. Leśnej 2. W czasie obłóczyn otrzymała imię zakonne: Konstantyna. Mistrzynią była najpierw s. Emilia Łyszczak, następnie s. Teofana Lange. Pierwszą profesję zakonną złożyła 25 maja 1968 r. Na obrazku upamiętniającym to wydarzenie napisała: „Jednego tylko pragnę na ziemi: kochać Ciebie, o Jezu”. Śluby wieczyste złożyła 1 maja 1973 r. na ręce m. Teofany Lange, w obecności bp. Jana Zaręby.

Siostra Konstantyna ukończyła kurs kulinarny i przez wiele lat służyła siostrom jako kucharka: w domu generalnym we Włocławku (1968-1970, 1971-1973), w Michelinie (1970-1971), w domu biskupim przy ul. Gdańskiej we Włocławku (1973-1974). W czasie rekonwalescencji po chorobie przebywała w Lublinie (od września do grudnia 1974 r.), a następnie pomagała w sklepie w Łowiczu. W lutym 1975 r. rozpoczęła pracę w kuchni na placówce w Kaliszu przy ul. Asnyka (1975-1999).

Przez dwie kadencje (1993-1999) pełniła funkcję przełożonej tutejszej wspólnoty – był to trudny i wymagający roztropnej troski czas budowy nowego domu. W 1999 roku została skierowana na placówkę do Zakopanego, gdzie również wkrótce rozpoczęła się rozbudowa domu. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, w 2006 roku wyjechała do domu zakonnego przy Al. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie. Tam przygotowywała posiłki i – w miarę możliwości – podejmowała dyżury w kuchni. Cechowała ją pracowitość i ofiarność w posłudze. Bliska jej była myśl bp. Wojciecha Owczarka – założyciela Zgromadzenia: „Maryję ukocham całym sercem. Żaden mój ból, potrzeba, nie będzie Jej obca” – z ufnością powierzała przez ręce Matki Bożej swoje codzienne trudy i zmagania, intencje Ojczyzny, Kościoła i świata.

Siostra Konstantyna była wrażliwa, towarzyska, komunikatywna, otwarta na ludzi. Interesowała się sprawami Zgromadzenia, nawet w chorobie troszczyła się i dopytywała o poszczególne siostry, o ich zdrowie.

Złoty jubileusz profesji zakonnej s. Konstantyna obchodziła 2 maja 2018 r. w domu generalnymwe Włocławku. Towarzyszyły jej współsiostry: s. Witolda Tomczyk, s. Albana Falkowska, s. Zbigniewa Mierzwińska, s. Gwidona Goliń. Po 50 latach wróciła do duchowego przesłania św. Teresy od Dzieciątka Jezus – patronki z bierzmowania, które umieściła na pamiątkowym obrazku: „O jedną łaskę proszę, abym miłowała Jezusa i robiła wszystko, co możliwe, by inni miłowali Go również”.

Ostatnie dwa miesiące to dla s. Konstantyny czas ogromnego cierpienia. Cukrzyca robiła spustoszenie w organizmie, co powodowało trudności z poruszaniem się. Siostra wymagała pomocy i opieki współsióstr.

Dnia 28 września 2019 r., kiedy wystąpiły zaburzenia krążenia i oddychania, została przyjęta do Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha na Zaspie. W trakcie pobytu, 4 października, musiał być wykonany zabieg chirurgiczny amputacji kończyny. Gdy stan zdrowia nieco się poprawił, 16 października Siostra została wypisana do domu.

Za każdą posługę, za odwiedziny, okazywała siostrom wdzięczność. Księża z parafii przynosili Komunię świętą. W ostatnich dniach skorzystała także z sakramentu pokuty. Stopniowo przygotowywała się do śmierci. Wieczorem 26 października z powodu nasilenia objawów została ponownie przyjęta do szpitala. Była świadoma, że zbliża się chwila odejścia, z pogodą i poddaniem powoli dojrzewała do tego. We wtorek, 29 października 2019 r. rano, ks. Kapelan szpitala udzielił Siostrze sakramentu chorych. Zmarła tego dnia o godz. 1135.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Konstantyny Szewczyk odbyły się w poniedziałek 4 listopada 2019 r.: o godz. 1100 w kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie była sprawowana Msza święta pogrzebowa, po czym ciało Zmarłej zostało pochowane na cmentarzu łostowickim.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

(Kliknij na zdjecie, aby powiekszyc)

Info

Oficjalna strona zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.

Powołanie | Służba | Praca